Gostovanje u trening kampu PSV Eindhovena

Od 17. do 21. veljače 2016. bio sam gost Nebojše Vučkovića u PSV Eindhovenu.
Nebojša je već devet godina trener u klubu i od svih trenera ima najduži klupski staž. Trenutno vodi žensku ekipu ako trener i manager, nakon što je radio u školi nogometa i kao trener amaterske momčadi PSV-a. Sam ženski nogomet u Hrvatskoj je prilično apstraktan pojam jer postoji na marginama sporta. Nebojša je pak, poznata osoba. Ljudi ga zaustavljaju na cesti, traže slikanje i autogram. Osoblje kluba, od portira do predsjednika pozdravlja ga s poštovanjem i traži trenutak za razgovor. Neki drugi svijet.

IMG_1253

Vrijeme u PSV-u proveo sam u najboljem trening kampu u Nizozemskoj, De Herdgang. Kažu ovdje da su i Ajax i Feyenoord zavidni što nemaju ovakvu oazu za trening koja se u slučaju PSV-a nalazi tek 5 km od stadiona koji je u centru grada. Kamp je mjesto gdje treniraju sve momčadi. Ima jedan manji stadion od 2000 ljudi na kojem se igraju utakmice U-21 momčadi koja se natječe u 2. nizozemskoj ligi, juniora, kadeta i ženske ekipe. Na tom stadioni je umjetna trava. Tereni s pravom travom se ciklički koriste tako da se neko vrijeme trenira recimo na dva terena, koja se nakon toga saniraju, a tada se koriste druga dva terena itd. Ukupno 11 terena što s pravom što s umjetnom travom, boksovi za mali nogomet, nogo-tenis, individualni rad, sve što je potrebno.

IMG_1251

Svaka selekcija ima svoj stožer. Glavni trener, pomoćni trener, team manager, fizioterapeut, kondicijski trener, liječnik. Neki imaju više pomoćnika, nekima asistiraju treneri na praksi. A među njima poznata imena poput Ruuda van Nisterlooja i Marka van Bommela.

IMG_1250

Pratio sam treninge svih kategorija, U-10 do seniora. Raspitivao sam se o sustavu selekcije, načinima praćenja i razvoja igrača. PSV ima veliku korist od svog imena i statusa. To je kultni klub u gradu s nešto više od 200 tisuća ljudi. Osnovan od Phillipsa koji je nekada zapošljavao više od pola Eindhovena, gotovo svi u gradu i okolici su jako povezani s klubom. Klub je svetinja i kao takav privlači talente iz cijele južne Nizozemske koji po inerciji dolaze iz ozbiljnih, ali ne tako velikih klubova (NAC, NEC, Vitesse, Willem II…). Do uzrasta kadeta se zatvara konstrukcija i sa 16 godina igrači se mogu vezati ugovorom. Nije rijetkost da se igrači za uzraste kadeta i juniora kupuju ako klub smatra da mora reagirati kako bi dobio dodatnu kvalitetu ili pokrio deficitarna mjesta. Posljednji filter prema prvoj momčadi je U-21 momčad, Jong PSV. U tom momčadi igra pokoji seniorski igrač koji se oporavlja od ozljede ili traži formu, ali je 90% sastavljena od mladih igrača koji povremeno uđu i u zapisnik utakmica seniorske momčadi, a neki sa seniorima redovito treniraju. Druga nizozemska liga je profesionalno natjecanje koje dobro testira mlade igrače i pruća im pravo okruženje za iskorak prema prvoj momčadi. Procjena upućenih je da bolje drugoligaške momčadi nizozemske lige bez problema mogu igrati sa svim hrvatskim momčadima osim s Dinamom i Rijekom.

IMG_1248

Očekivao sam veliku disciplinu u PSV-u. Pokazalo se da što su starije selekcije, rad na treninzima je manje pod uplivom trenera. Dok su treninzi najmlađih često prekidani trenerovim pitanjima i objašnjenjima, od kadeta na dalje, nema puno sugestija i ispravljanja. Intenzitet treninga je dosta nizak, iako je razlog tome vjerojatno što sam prisustvovao treninzima u drugom dijelu tjedna gdje je naglasak bio na pripremi za utakmicu.. Sve kategorije imaju dopunski rad kroz individualni trening. Pratio sam rad van Nisterlooja s napadačima i van Bommela s veznim igračima.

2016-02-20 11.46.55

Utakmice mlađih selekcija su vrlo intenzivne. U derbiju kadeta protiv Feyenoorda, dueli i tempo utakmice bio je jači nego na velikoj većini utakmice hrvatske prve lige seniora, a da ne govorim o našoj prvoj ligi kadeta koja je naspram ovoga kamilica. Manje profesionalne momčadi koje su došle u goste PSV-u u kategorijama do pionira bile su vrlo konkurentne i tek po završenoj selekciji stvara se prava razlika između PSV-a i drugih klubova. Kao što sam rekao, status i uvjeti koje nudi ovaj veliki klub privlače talente i od kadeta nadalje tu ostaju samo najbolji. Općenito, selekcija za školovanje u profesionalnim klubovima obavlja se vrlo rano. Tko do 10-11 godine nije dio profesionalne akademije, gotovo sigurno i neće biti profesionalac jer je rad u amaterskim klubovima bitno drugačiji.

2016-02-20 21.20.45

Posjetio sam i jedan lokalni amaterski klub tijekom subotnjeg jutra i odigravanja utakmica. Uz hladni vjetar i kišu, četiri terena su bila krcata djece. Kažu da je ovdje kultura takva da se svi bave nekim sportom. Djece ima jako puno u svim kolektivima. U amaterskom nogometu, djecu na utakmicama vodi izabrani roditelj. Nitko ne urla, ne plače, ne psuje na djecu ili suce. Kako i bi kad je sudac igrač kluba domaćina koji ima 13-16 godina? Golovi se zabijaju i promašuju, svi se dobro nasmiju situacijama u kojima su je djeci dozvoljeno da budu djeca. Roditelj koji vodi djecu ne grči se sa strane, drugi roditelji mu se ne miješaju u „posao“ i ne dijele savjete. Prosječni broj terena s kojima raspolaže ovakav amaterski kolektiv razine naše ili nizozemske 4. lige je 4-6 terena. Umjetna trava, prava trava, rasvjeta za noćni rad. Treneri su volonteri, stručni rad je skroman, no svi imaju zadovoljenu potrebu za druženjem i kretanjem. Za nešto više, potrebno je imati samo jedno – puno talenta.

Utakmica prve momčadi PSV-a je zadnji sportski doživljaj iz Eindhovena. Rasprodan stadion kapaciteta 35 tisuća ljudi dočekao je mali Heracles. Od 35 tisuća ljudi, 28 tisuća je pretplatnika. Nebojšin status u klubu je omogućio zavirivanje u sve lože i dvorane unutar stadiona koji je impresivan. Prostori za druženje igrača s njihovim obiteljima, restorani, barovi, lože na najviše uzvanike. Klasa.

logo

Dojmovi s kojima sam se vratio su sljedeći:
• Dok u Hrvatskoj netko tko je napravio jedan dobar transfer ili odigrao dvije dobre sezone u životu misli da „sve zna o nogometu“, ovdje su puno jača imena puno ponizniji i pristupačniji ljudi.
• Selekcija talenata je ovdje sve. Umjesto teškog i neizvjesnog puta stvaranja igrača, izaberu se najtalentiraniji od kojih će opet samo mali broj doseći razinu potrebnu za profesionalni nogomet.
• Postoje mjesta gdje se dječji nogomet igra bez pritiska rezultata. Dakle, moguće je. Put do toga je kroz napredovanje u kulturi društva.
• U Hrvatskoj ne radimo ništa slabije, ako govorimo o trenerima koji rade na sebi. No, prilika u Hrvatskoj ne dolazi onima koji znaju, nego onima koji nekog znaju.

2016-02-20 21.24.23

Na kraju se i ovim putem želim zahvaliti treneru Nebojši Vučkoviću, bivšem suigraču iz hreljinskog Naprijeda, koji mi je omogućio ovo jedinstveno iskustvo. Njegov put od lokalnih igrališta na kojima smo skupa nastupali do jednog od najvećih klubova u Europi, motivacija je za sve nas koji želimo više.

Petar Nikolić
UEFA A trener i profesor psihologije

logo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.